Co očekávají zaměstnavatelé od škol?

Třetím zasedáním pokračovala práce nového Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva Královéhradeckého kraje. Pestré složení členů bylo ještě doplněno zajímavými hosty. Nejvíce prostoru se dostalo personalistovi jedné nejmenované průmyslové firmy se sídlem v Jičíně. Bylo velmi zajímavé sledovat, jakou představu o fungování středního školství mají zástupci některých zaměstnavatelů.
Firma potřebuje cca 20 nástrojářů, nedaleké učiliště má v posledním ročníku také 20 nástrojářů. Na první poslech ideální symbióza. Z oněch 20 ale polovina buď danou profesi po absolvování školy vykonávat nehodlá, nebo jejich znalosti a schopnosti nejsou pro firmu dostatečné. Společnost tedy ústy svého personalisty požaduje zdvojnásobení kapacity učebního oboru nástrojář v onom učilišti. Jejich matematika je jednoduchá - když potřebujeme 20 lidí, musí mít učiliště 40 absolventů. To, že škola zároveň "vyprodukuje" 20 dalších, kteří uplatnění nenajdou je pravděpodobně nezajímá.
Pevně věřím, že většina firem a podnikatelů takto neuvažuje a propojení vzdělávání a zaměstnanosti funguje v našem kraji mnohem lépe.

 »Aktuálně starší novinky


08.08.2014 09:30 / Cílem je plná třída. Dělnická třída.

Cílem je plná třída. Dělnická třída.

Co je cílem chystané unifikace přijímacích zkoušek na maturitní obory?