Restart středních škol se nekoná

Mnoho zděšení i nadějí vyvolal na jaře záměr krajských radních vypsat v podstatě plošné konkurzy na ředitele krajem zřizovaných škol, tedy zejména škol středních. Studenti, rodiče i učitelé se buď těšili na změnu ředitele, nebo se téhož obávali. Nyní, na prahu nového školního roku lze konstatovat, že to bylo mnoho povyku pro nic.

 
Ze čtyřiceti středních škol, kterých se konkurz týkal, došlo ke změně na čtyřech školách. Ostatní stávající ředitelé obhájili své posty. Leccos se dalo tušit už z podmínek vypsaných konkurzů, kdy kandidáti nepředkládali koncepci rozvoje školy, jak bývá obvyklé, ale měli pouze ústně před komisí prokázat schopnost řídit školu. Sami někteří obhajující ředitelé přiznali, že za těchto podmínek a při formalistickém vedení pohovoru mohl uspět pouze ten, kdo už má s řízením školského zařízení nějaké zkušenosti. Kraj tedy prokázal, že ve skutečnosti nehledá nejvhodnější lidi na důležité posty, ale pouze se utvrzuje, že stávající ředitelé jsou těmi pravými úředníky na svých místech. Dalším signifikantním údajem byly počty uchazečů na jednotlivá místa, když se nezřídka přihlásil pouze jeden kandidát.
 

Výsledkem celé akce tedy byla několikaměsíční nejistota na školách a jistá paralyzace školského odboru kraje. Celkově nelze realizovaná výběrová řízení chápat jinak než jako demonstraci síly a moci, kterou kraj nad školami, resp. jejich řediteli, má.